İnme Hasta ve Hasta Yakınları Sempozyumunu gerçekleştirdik

29 Ekim Dünya İnme Günü dolayısıyla düzenlediğimiz İnme Hasta ve Hasta Yakınları Sempozyumunu Altunizade Kültür Merkezinde gerçekleştirdik.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ve Acil Sağlık Hizmetler Başkanı Doç. Dr. Semih Korkut’un da birer konuşma yaptığı sempozyumda inme geçirmiş hastaları ve hasta yakınlarını inme konusunda bilgilendirmek, inmenin önlenmesi için alınabilecek önlemleri ve inme esnasında yapılması gerekenleri anlatmak için hepsi alanında uzman isimler tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

Tüm gün boyunca devam eden sempozyum İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, ilk kez düzenlenen sempozyumun olumlu sonuçlar için kapı aralayacağını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nun ardından konuşan BEYİNDER Dernek Başkanımız Prof. Dr. Derya Uludüz, en büyük hayallerinin doktor ve hastaları bu tür ortamlarda buluşturarak inme hastalarının ve hasta yakınlarının hayatlarını kolaylaştırmak adına çalışmak olduğunu belirterek kendilerini yalnız bırakmayan meslektaşlarına, hastalara ve hasta yakınlarına teşekkür etti.

Dört oturum olarak gerçekleştirilen sempozyumun birinci oturumunda Doç. Dr. Dilcan Kotan “İnme nedir ve neden olur?”, Doç. Dr. Füsun Mayda Domaç da “İnme hangi belirtilerle karşımıza çıkar?” başlıklı sunumlarını yaptılar.

Sempozyumun ikinci oturumunda Doç. Dr. Semih Korkut “Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde inme”, Doç. Dr. Osman Özgür Yalın da “İnmede çığır açan yeni tedaviler” sunumlarını gerçekleştirdi.

Sempozyum, Uzm. Dr. Hilal Mete’nin “İnme sonrası fizik tedavi yaklaşımları” ve Uzm. Hemşire Nilay Şimşek’in “İnme sonrası beslenme ve hasta bakımı” sunumlarını yaptıkları üçüncü oturumun ardından hasta ve hasta yakınlarının sorularının Prof. Dr. Derya Uludüz, Doç. Dr. Füsun Mayda Domaç, Doç. Dr. Osman Özgür Yalın ve Uzm. Psikolog Ayhan Bingöl tarafından cevaplamasıyla gerçekleşen dördüncü oturumla sona erdi.