Diyarbakır’da “Beyin Sağlığı ve Felç Farkındalık Toplantısı”

Diyarbakır’da “Beyin Sağlığı ve Felç Farkındalık Toplantısı”

25 Ekim 2019 Cuma günü Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte Diyarbakır Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda “Beyin Sağlığı ve Felç Farkındalık Toplantısı” gerçekleştirdik.

Yoğun katılımın olduğu toplantıda felç ve beyin sağlığına yönelik bilgilendirme yapıldı.

Moderatörlüğünü BEYİNDER Onursal Başkanı Prof. Dr. Taşkın Duman’ın yaptığı toplantıda BEYİNDER Başkanı Prof. Dr. Derya Uludüz, inme hastalığında farkındalığın ve ilk müdahalenin önemini belirtti. “Vurgulamak istediğimiz konu bir kere inmeden nasıl kaçınacağız? İnme geçirmemek için nasıl önlemler alacağız. İnme geçiriyorsak ya da bir yakınımız da bu rahatsızlığı bulunan varsa nasıl fark edeceğiz?” diyen Uludüz, inme ve belirtileri ile ilgili bilgi verdi.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait Avar da BEYİNDER ile vatandaşları inme hakkında bilgilendirmek için bu toplantıyı düzenlediklerini ifade ederek “Yaptığımız girişimlerle Dicle Üniversitesinin yanı sıra Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de inme merkezi oluşturduk. Artık Diyarbakır’da iki hastane bu yönde hizmet vermekte.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından BEYİNDER Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Füsun Mayda Domaç, “Beyin nasıl bir organ?”, BEYİNDER Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Dilcan Kotan, “Beyin sağlığı nedir?”, DÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Abdullah Acar, “Felç geçirdiğimi nasıl anlarım?”, Prof. Dr. Mehmet Aluçlu da “Felç tedavi edilebilir bir hastalık mı?” konularında sunum yaptı.

Toplantıya, Diyarbakır Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Abidin Tüzün, Diyarbakır Halk Sağlığı Başkanı Zülfü Barış Şahin, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Baysal, İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Hakan Karakaş, vatandaşlar ve hasta yakınları katıldı.

“İnteraktif oturum”

Diyarbakır Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi Konferans Salonu’nda da “Beyin sağlığımız ve felç” konulu interaktif oturum yapıldı.

Etkinliğe katılan BEYİNDER Başkanı Prof. Dr. Derya Uludüz ve Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Dilcan Kotan, öğrencilerle görüştü, onlara beyin sağlığı hakkında bilgi verdi.