‘Beyin Felci Önlenebilir ve Tedavi Edilebilir’

14 Mayıs 2019 Dünya İnme Farkındalık Günü Etkinliği

14 Mayıs 2019 Salı günü Dünya İnme Farkındalık Günü dolayısıyla düzenlediğimiz ‘Beyin Felcini Bir An İçin Dikkate Alın’ temalı toplantımızı Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bahar Merkezi’nde gerçekleştirdik.

Toplantı moderatörlüğünü üstlenen Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Nöroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Saime Füsun Domaç, açılış konuşmasını yaptı ve inme hastalığının multidisipliner yönetimine dikkat çekti.

Toplantıya katılan Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Rabia Bilici, hastalarla yakından ilgilenerek toplantıyı düzenleyen ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilcan Kotan ‘İnme Risk Faktörleri’ konulu konuşmasında inme hastaları ve hasta yakınlarını inme konusunda bilgilendirdi. Doç. Dr. Dilcan Kotan, inmenin değiştirilebilir risk faktörlerinin bilinmesiyle bu klinik tablonun önlenmesi için alınabilecek tedbirler ve yapılması gerekenleri anlattı. Damar içindeki pıhtı eritici ve pıhtı çıkarma işlemlerinin nöroloji pratiğine girmesiyle, inmenin tedavi edilebilir olduğuna ve zaman yönetiminin bu hastalıkta hayati önem taşıdığına değindi.

Bir soru üzerine Doç. Dr. Saime Füsun Domaç uyku apne sendromlu kişilerde inme sıklığının artabileceğini belirterek, hastalığa sahip kişilerin, uyku laboratuvarlarından hizmet alması ve tedavi için ilgili uzmanlara yönlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Toplantıda bu hastalığın tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili son gelişmelerde konuşuldu. İnmenin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğu vurgusu yapıldı.

Sıcak bir ortamda geçen hastalarla buluşma ve tanışma sonrası konu anlatımlarına geçildi. Toplantı sosyal programla devam etti. BEYİNDER üyelerinin yanı sıra hastane çalışanları, hasta ve yakınları beraberce farkındalık günü etkinliği kapsamında Bahar Merkezi bahçesinde onlarca rengârenk uçan balonları havaya bıraktı.

Bahar Merkezi bahçesinde doktorlar ve hastalar beraberce sarı ve mor menekşeleri günün anısına ektikten sonra kapanış konuşmasını yapan Doç. Dr. Fusun Domaç, bu etkinliğin her yıl düzenlenebilmesi için gerekli alt yapı çalışmalarının yürütüldüğünü bildirdi.