29 Ekim Dünya İnme Günü Aktiviteleri

29 Ekim Dünya İnme Günü Aktiviteleri

29 Ekim Dünya İnme Gününde inmenin önlenebilir, tedavi edilen bir hastalık olduğuna dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Nöroloji Kliniği bahçesinde sosyal mesafe ve maske takma kurallarına uyarak inme geçiren hastalarımızla birlikte inme hastalığını konuştuk.

Prof. Dr. Füsun Mayda Domaç “İnme nedenlerini, inmeden korunma ve tedavi yöntemleri” ile “COVID-19 pandemisinin nöroloji üzerine etkileri”, Uz. Dr. Rahşan Karacı ise “COVID-19 enfeksiyonunun inme gelişmesindeki rolü” konularını anlattı.

Prof. Dr. Domaç, kış ayının yaklaşmasıyla inme riski yüksek olanlarda hareketsiz yaşam tarzının hastalık hızını arttıracağı konusunda hastalarını uyardı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre salgın hastalığın İstanbul’da artışının ilerleyen zamanda 65 yaş üstüne kısıtlama getirilmesi durumunda riskin katlanabileceğini ve beslenmenin daha da önem kazandığı bir döneme girildiğini belirtti. Beyin dostu gıdalar olan zeytin yağı, balık, ceviz, kereviz gibi besinlerin kış aylarında bolca tüketilmesi ve mutlaka gün içerisinde en az 30 dakikalık yürüyüş yapılması gerekliliğinin önemini vurguladı.

Hasta ve yakınlarıyla samimi ve aile ortamında geçen toplantının ardından Prof. Domaç ve Dr. Karacı hastalardan gelen soruları cevaplandırdı.

Prof. Dr. Domaç bir soru üzerine, COVID-19 hastalarında da inme görülebileceğini inme durumunda diğer ateş, burun akıntısı, tat ve koku kaybı gibi bulguların önemsenmesi gerektiğini belirtti.

Başka bir soru üzerine açıklama yapan Prof. Dr. Füsun Mayda Domaç, inmenin kolaylıkla ani gelişen ağızda kayma, konuşma bozukluğu ve kolda güç kaybı bulgularıyla herkes tarafından kolaylıkla fark edilebilecek bir hastalık olduğuna dikkat çekti

Prof. Dr. Domaç, “Bulguların fark edilmesinden sonraki 8 saat hayati öneme sahiptir. Hekimler olarak bizler buradayız. Lütfen “Zaman beyindir.” diyelim ve saatleri iyi değerlendirelim.” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra hastalarımızla birlikte COVID-19 enfeksiyonu olmadan geçireceğimiz günlerin umudu ile hep birlikte balonlarımızı gökyüzüne yolladık.